Phelsuma grandis

Čeleď: Gekkonidae 

Objeveno: Gray 1870

Výskyt: oblast Diego Suarez (Antsiranana) na severním cípu Madagaskaru

Popis: Samec Phelsuma grandis může v extrémním případě dorůst až do celkové délky asi 330 mm, ale běžně měří jen asi 250 mm. Samice mohou dosáhnout cca 220 mm. Šupiny tohoto impozantního a statného gekona jsou na hřbetě malé a na bocích nápadně větší.
Podkladová barva těla je zelená, u výjimečných exemplářů i žlutavě zelené, na ní jsou výrazné cihlově červené skvrny, tečky, pruhy. Tyto červené znaky jsou roztroušeny mezi nozdrami a špičkou ocasu ve všech možných variacích a kombinacích. Horní strany prstů jsou hnědé až žluté. Spodní strana těla, ocas a končetiny jsou u obou pohlaví bílé až světle šedé. Samci mají zřetelné preanofemorální póry v oblasti kloaky a u starších zvířat nažloutlé její okolí.

Výskyt v přirozeném prostředí: Phelsuma grandis obývá velké části severního Madagaskaru včetně všech pobřežních ostrovů, přibližně od Analalava na severozápadě přes Antsiranana (Diego Suarez), Vohémar a Sambava na severním cípu až po Antalaha na severním pobřeží. Mertens (1970) našel největší a nejbarevnější exempláře na severovýchodě mezi Ramena a Mahavanona.
Tato nápadná Phelsuma často pokládá svá vajíčka volně v místech jako jsou zahrady, chatrče a plantáže stromů. Jedná se o velmi přizpůsobivý druh a to je jeden z důvodů, proč se vyskytuje invazivně i na jiných místech jako jsou ostrovy Mauricius, Reunion a mnohé další. Bohužel z důvodu své velikosti vytlačuje endemické druhy.
Průměrná roční teplota jeho přirozeného prostředí je 25,9 °C a v průběhu roku se mění jen asi o 3,5 °C. Průměrné roční množství srážek se pohybuje od 902 do 2232 mm.


Chov a rozmnožování: Chov Phelsuma grandis je snadný. Měla by být chována pouze v párech v teráriích. Tento poddruh se může dožít až 20 let. Samice kladou dvojitá nebo jednotlivá vajíčka v intervalu asi 25 až 28 dnů. Při inkubaci při 25 - 26 C se mláďata líhnou po 60 až 65 dnech. Mláďata  začínají být vůči sobě po krátké době teritoriální. Jejich původní barevný vzor se může během prvních tří měsíců změnit.
Pohlavně dospívá tento gekon až během druhého roku života. Při velkém počtu zvířat žijících a rozmnožujících se v teráriích se dovozy z volné přírody staly zcela nadbytečnými. Ekologicky ohleduplní teraristé proto trvají na pořízení pouze exemplářů odchovaných v zajetí - ti jsou často i barevnější než ti odchycení ve volné přírodě.

Zdroj:
Bruse F., Meyer M., Schmidt W. Professional Breeders Series - Day Geckos. Edition Chimaira, Frankfurt am Main 2005. 175 s. ISBN 3-930612-95-X
Glaw F., Vences M. Amphibians and Reptiles of Madagascar. Vences & Glaw Verlags GbR. Koln 2007. 495 s. ISBN 978-3-929449-03-7