Paroedura picta

Čeleď: Gekkonidae 

Objeveno: Peters 1854

Výskyt: Hojně rošířený v jižní a jihozápadní oblasti Madagaskaru. 

Popis: Délka těla dosahuje 90 mm a celková delka do 165 mm. Základní zbarvení je od krémobě hnědé až po tmavě hnědé. Kůže je nepravidelně pokryta "puchýřky", které výrazně nevyčnívají (kůže je poměrně hladká) Dorsálně (na hřbetě) se vyskytují příčně bílé pruhy a to od krku až k pánevní oblasti. Na některých lokalitách mají jedinci vertebrální (po páteři) pás od krku až po konec ocasu. Hlava trojúhelníkové tvaru je odsazena od těla.

Výskyt v přirozeném prostředí: Paroedura picta se nejčastěji vyskytuje na zemi v sechých lesích na písečném substrátu mezi spadeným listím a v trnité křovinaté vegetaci. Mláďata můžeme vidět i na listech a kůře stromů a keřů.Teploty v těchto oblastech dosahují v letních měsících až k 38 C přes den a 25 C v noci.


Chov a rozmnožování: Pro chovnou skupinu 1.3 je dostatečné terárium o rozměrech 60x40x40. Teplotní gradient udržujeme v rozmezí 24 C až 28 C den a 22 C noc. V zimních měsích jim teploty snižujeme na 20 C až 22 C. Tento druh Gekona má velmy krátké období gravidity. Samice můžé klást dvě vejce do písčitého substrátu každé 2 - 3 týdny. I z tohoto důvodu je dobré v zimních měsících snížit teplotu a dopřát gekonům "klidový režim". Mláďata se z vajec líhnou po 60 až 80 dnech v závisloti na inkubační teplotě, která by měla být mezi 25 C až 28 C. Vylíhlá mláďata jsou 35 mm až 40 mm velká. Mají kontrastnější zbarvení a jsou výrazně pruhovaná.


Zdroj:
Glaw F., Vences M. Amphibians and Reptiles of Madagascar. Vences & Glaw Verlags GbR. Koln 2007. 495 s. ISBN 978-3-929449-03-7