Gekony z Nové Kaledonie chováme mnoho let a za tu dobu jsme vyzkoušeli různé způsoby, jak vytvořit ideální podmínky pro kladení vajec.

Dlouhou dobu jsme využívali celé dno terária, ale udržování správné vlhkosti substrátu i samotné hledání vajec bylo náročné. Přešli jsme na variantu "kladiště". Jako nádobu používáme plastovou krabičku o rozměrech cca 24,5 x 18,5 x 7,5 cm (pro střední druhy gekonů jako ciliatus, auriculatus, chahoua, sarasinorum..). Po dlouhém zkoušení různých druhů rašeliny používáme obyčejný lignocel jako hlavní substrát kladiště, na který navršíme rašeliník (taktéž známý jako Sphagnum moss). Lignocel nám nakonec vyšel nejlépe, protože výborně drží vlhkost a je kyprý, neudusaný. Tenkou vrstu rašeliníku využíváme z důvodu, že zabrání rychlejšímu vysychání lignocelu a některé druhy novokaledonských gekonů rašeliník preferují a vejce pokládájí jen pod něj, přesně na hranici mezi lignocel a rašeliník (zejména Mniarogekko chahoua).


Možností jak připravit podklad pro kladení vajec je velké množství. My jsme vám chtěli popsat ten, který se nám po letech nejvíce osvědčil a ať už se rozhodnete založit kladiště podle nás nebo najdete jiný způsob, tak vám hlavně přejeme, ať se prckové klubou a dělají radost.
🙂

Dario Boháč